Perturbacje w branży budowlanej

budynek w budowie

Kilka ubiegłych miesięcy stało się dla każdego z nas wielkim szokiem. Żaden człowiek nie spodziewał się, że cały świat mógłby nieoczekiwanie zahamować za sprawą zagadkowego wirusa, o którym bodaj medycy mieli tylko zdawkowe dane. Wszystkich przejęła trwoga, władze zamknęły wszystkich w domach, a w związku z tym niemal z dnia na dzień zahamowała również niemalże cała gospodarka.

Dla tych wszystkich, których działalność zasadzała się na kontakcie z ludźmi ostatnie miesiące były czasem dużej obawy. Obawy o zdrowie swoje oraz swoich powinowatych, lecz również bojaźni o własną przyszłość oraz zabezpieczenie finansowe. W którymkolwiek medium rozmawiano o konsekwencjach podobnego stanu rzeczy, o wygaszaniu firm i rozwoju bezrobocia. Poszczególne branże dały sobie z tym radę lepiej aniżeli odmienne. Wybrane wprost nabrały wiatru w żagle. Wszakże naturalną implikacją zamknięcia ludzi w domach i zabronienia im wykonywania ich pracy jest zmniejszenie się predyspozycji do wykładania pieniędzy.

Cóż z tego, iż dużo przedsiębiorstw budowlanych ciągle ciągnęło swoją pracę i wykańczało ruszone budynki? Wraz z upływem czasu było ich coraz mniej, miały również mniej robotników do dyspozycji, bowiem w takiej branży ogromną ilość podwładnych stanowią imigranci zarobkowi z Ukrainy, jacy wrócili do siebie z trwogi o swe zdrowie. Spadła również ilość zaczynanych inwestycji, gdyż deweloperzy zrozumieli, iż mogą mieć problemy ze sprzedażą dodatkowych mieszkań.

Na chwilę obecną ludzie, którzy mieli zamysł zakupić nieruchomość powinni parę razy namyślić się czy sprostają udźwignięciu podobnego balastu finansowego, w sytuacji kiedy w oczy spogląda możliwość utraty roboty oraz predyspozycji rozliczania kredytów zaciągniętych na kupienie mieszkania. Jeśli człowiek nie umie wiecznie czekać oraz pragnie przyoszczędzić, a zna się cokolwiek na budowlance, to podejmuje decyzję o podjęciu inwestycji metodą gospodarską. Zdawało się, że okres samodzielnej budowy mamy zrazu za sobą. Wypływa to z ustawicznie kolosalnych kosztów zaangażowania firmy budowlanej. Kryzys na rynku budowlanym nie doszedł nadal momentu, w którym maleją stawki. Da się wszakże oczekiwać iż wiele właśnie przed nami.

Zobacz też: Co tam na rynku nieruchomości


Author: Walerian

Walerian Czarnecki. Specjalista od budownictwa i remontów z Koźmina Wielkopolskiego.