Zimno w domu - co można zrobić?

zawór

Zwykle przez okrągły rok nieznacznie myślimy o systemie centralnego ogrzewania we własnym miejscu zamieszkania, do momentu aż nadejdzie okres grzewczy i pojawiają się jakiegoś wariantu dylematy, jakie wpływają na to iż w budynku nie jest nadmiernie ciepło. W tym roku nastąpiła stosunkowo ciężka zima porównując do lat przeszłych, zaś w związku z tym dużo właścicieli domków jednorodzinnych - zazwyczaj takich bardziej starych - potrzebowała sobie przypomnieć o tym, iż wypadało poczynić niejakie naprawy w stosunku do centralnego ogrzewania. Dziś już odrobinę za późno aby coś z tym poczynić, ale będzie trzeba mieć to na uwadze na wiosnę.

Oczywiście największym dylematem jest gdy ciągle pali się w piecu, lecz w budynku dalej jest chłodno. Funkcjonuje parę technik jakie możemy w takim wypadku zaimplementować. Pewno jedną z najbardziej rozsądnych jest ocieplenie budynku. Wzmocnienie pokrywy izolacyjnej przynosi, iż ciepło mniej umyka z obiektu. Kolejnym pomysłem jest wymiana kotła C.O. na bardziej skuteczny model. Staromodne kotły zasypowe nie są przesadnie efektywne i można się spodziewać dotkliwych strat ciepła. Więc duża partia opału jest zwyczajnie zaprzepaszczona. Opłaca się z tego względu zamienić kocioł na współczesny, jaki jest bardziej efektywny.

Zastąpić można ponadto jeszcze pewien element, który determinuje o efektywności kompletnego systemu centralnego ogrzewania w budynku. Jest to przewód kominowy. Powinno być oczywiste, iż komin nie jest wieczny. W końcu, po wielu latach, jego stan się pogarsza. Nadwyrężony przewód kominowy przynosi nam to iż niedobrze odprowadza on dym z pieca, przeto kocioł nie potrafi podgrzewać z maksymalną wydolnością. Zaradzi temu remont przewodu kominowego. Istnieje parę rodzajów napraw przewodów kominowych - udrożnienie, uszczelnianie, frezowanie... To jaki wariant remontu przewodu dymowego sprawdzi się w jakimś domu zależy od oceny specjalisty.

Więcej ciekawych informacji tutaj: http://ogienilod.htw.pl/dlaczego-trzeba-uszczelnic-komin.html


Author: Walerian

Walerian Czarnecki. Specjalista od budownictwa i remontów z Koźmina Wielkopolskiego.