Wybudowanie domu zgodnie z potrzebami

Materia wystawienia prywatnego budynku to na pewno pewne spośród najpoważniejszych pragnień licznych rodzin. Dylematy z odrębnym mieszkaniem obrastają w naszym państwie niemal mitem. Niemało małżeństw latami pozostaje przy rodzicach albo teściach. Komunalne rezerwy mieszkaniowe są niewystarczające i przystępne wyłącznie dla rodzin z istotnie małymi wpływami. Z kolei podnajmowanie mieszkania na rynku wtórnym jest nader drogie, a kwoty często sięgają tyle samo co rata kredytu mieszkaniowego.

starszy budynek

Posiadając takie perspektywy – wynajmować albo uzyskać kredyt – sporo ludzi nie zastanawia się długo i podejmuje trudną decyzję o wybudowaniu się. Wzniesienie własnego domu ma tę przewagę nad kupnem starego budynku, iż absolutnie nie możemy mieć pewności jakie atrakcje czekają nas podczas użytkowania tego niemłodego domu. Tymczasem wznosząc nowy budynek doskonale wiemy z czego powstał, jak również posiadamy pełen wpływ na wyselekcjonowanie materiałów budowlanych, nie mówiąc już o samym wyglądzie domu i rozplanowaniu wnętrz.

Lecz i tutaj czyha mnóstwo pułapek. Jakkolwiek rezydenci Polski z zasady solidnie przygotowują się podejmując postanowienie o rozgospodarowaniu pokaźniejszej sumy funduszy to wszakże technologia budowlana jest tak szeroka (a ciągle napływają nowe zmiany), że nie sposób opanować jej w pełni. Korzystnie jest podeprzeć się poradą ludzi profesjonalnie trudniących się taką tematyką. Mam tutaj nie wyłącznie na myśli zaangażowanie załogi budowlańców (mało kto już dzisiaj buduje się samodzielnie), lecz także kierownika robót budowlanych - http://locus.blogx.pl/kto-taki-zarzadza-budowa/, który poprowadzi taką inwestycję i zadba o poczynania robotników. Ten ruch nie jest obowiązkowy, natomiast tak samo jak kupując używane auto chcemy aby zerknął na niego mechanik, tak samo prawidłowo jest żeby budowa budynku była zabezpieczana przez biegłego kierownika budowy. Wszak domy zmieniamy rzadziej aniżeli auta.

Postawienie domu wymaga wypełnienia mnóstwa procedur administracyjnych, chociaż na chwilę obecną nie jest już w większości przypadków nieodzowne uzyskanie z powiatu przyzwolenia na budowę (starczy samo zgłoszenie). Prawdopodobnie najtrudniejszym do sforsowania jest mechanizm pozyskania źródła finansowania samej inwestycji, reszta formalności to właściwie kaszka z mlekiem.


Author: Walerian

Walerian Czarnecki. Specjalista od budownictwa i remontów z Koźmina Wielkopolskiego.